تجزیه و تحلیل آماری

نرم‌افزار SPSS

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

نرم‌افزار SPSS

نرم‌افزار SPSS

نرم‌افزار SPSS یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های کاربردی در زمینه تجزیه و تحلیل آماری است که قابلیت انجام آمار توصیفی شامل محاسبه میانگین، انحراف معیار، میانه، مد، چولگی و کشیدگی و … و همچنین رسم نمودارهای گوناگون را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار علاوه بر اجرای آزمون‌های مختلف جهت استنباط آماری از ویژگی مدیریت داده‌ها (داده کاوی: Data mining) نیز برخوردار است.

نرم‌افزار SPSS مخفف Statistical Package for the Social Science (بسته آماری برای علوم اجتماعی) است که در عین سادگی یک نرم‌افزار آماری بسیار پیشرفته و قدرتمند برای تحلیل آماری داده‌های علوم اجتماعی و رفتاری و … است. این نرم‌افزار ابتدا برای انجام تحقیقات علوم اجتماعی طراحی شد، ولی به علت سهولت در فراگیری، شکیل بودن خروجی‌ها و نمودارها وتنوع بسیار بالا در انجام روش‌های پیشرفته آماری، عمومی‌ترین نرم‌افزار آماری است که شاید بسیاری از کارشناسان و مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها با آن آشنایی داشته و در تحلیل‌های آماری خود از آن بهره می‌برند..

این نرم‌افزار ابتدا تحت DOS تولید شد نیاز به برنامه‌نویسی داشت و سپس نسخه ویندوز آن در سال ۱۹۹۲ طراحی شد. SPSS6 اولین نسخه تحت ویندوز از این نرم‌افزار بود که روی Win3.1 نصب می‌شد و در اغلب عملگر‌ها دیگر نیازی به نوشتن دستور نبود. اما کماکان در مورد خروجی‌ها با مشکل مواجه بود. تحول عمده در نسخه‌های تحت ویندوز SPSS با ورود SPSS8 به بازار آغاز شد. نرم‌افزار SPSS در محیط ویندوز نسخه‌های زیادی از ۶ تا ۲۴ دارد که هر نسخه نسبت به نسخه‌های ماقبل مزیت‌های بسیاری دارد.

در ۲۸ جولای ۲۰۰۹ شرکت سازنده این نرم‌افزار توسط شرکت IBM خریداری و با نام PASW (Predictive Analysis Software) منتشر شد. آخرین نسخه‌ موجود از این نرم‌افزار در بازار نسخه ۲۴ است که دوباره با نام IBM SPSS Statistics منتشر شد و شامل تغییراتی از جمله شبیه سازی (Simulation)، فرمت بندی جداول بوسیله ابزار Style در منوها، Streamlin Analysis with Powerful New Algoritms و … است.