تجزیه و تحلیل آماری

نرم‌افزار Smart-PLS

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

نرم‌افزار  Smart-PLS

نرم‌افزار Smart-PLS

نرم‌افزار Smart-PLS نرم افزاری کاربردی برای طراحی مدل‌های معادلات ساختاری (SEM) در یک محیط کاربری گرافیکی است. این مدل‌ها می‌توانند با استفاده از روش تحلیل حداقل مربعات جزئی (PLS: Partial Least Squares) ارزیابی شوند. این نرم افزار در یک پروژه انجام شده در موسسه مدیریت عملکرد و سازمان‌ها در دانشگاه هامبورگ آلمان طراحی شده است. نرم‌افزار Smart-PLS از تکنولوژی WebStart جاوا استفاده می‌کند. بنابراین، امکان استفاده از این نرم‌افزار بر روی همه سیستم‌های عامل وجود دارد.

برخلاف مدل های مبتنی بر کواریانس، مدل یابی مسیر با استفاده از روش PLS تا سال های اخیر به ندرت در علوم اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالی است که الگوریتم اساسی آن در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافته و اولین نرم‌افزار آن با نام LVPLS از دهه ۱۹۸۰ برای استفاده در دسترس بوده است. دلایل استفاده محدود از این نرم‌افزار را می توان عدم سهولت استفاده و مشکلات روش شناختی آن دانست.

خروجی نرم‌افزار را می توان در قالب صفحات وب، اکسل و لاتکس مشاهده نمود. لازم به ذکر است که Smart-PLS نیز همانند لیزرل و آموس قابلیت پردازش داده‌های خام را دارد. این نرم‌افزار داده‌های ورودی با فرمت CSV  را که توسط SPSS  یا Excel  ایجاد می‌شود را دارد.

نرم افزار Smart-PLS نسخه ۳ شامل آخرین امکانات طراحی شده برای تحلیل است که برای مثال در این زمینه می‌توان از ماتریس تحلیل اهمیت عملکرد (IMPA)، تحلیل چند گروهی (MGA)، مدلهای جزئی سلسله مراتبی، مدل‌های مرتبه دوم، روابط غیر خطی (برای مثال تاثیرات درجه دوم)، تحلیل تاییدی چهار مرحله‌ای (CTA)، بخش بندی ترکیب محدود (FIMIX) و بخش بندی پیش‌بینی گرا (POS) نام برد. این نسخه از نرم افزار، قوی ترین و سودمندترین حالت آن نسبت به گذشته است.

دانلود نرم‌افزار Smart-PLS

نرم افزار Smart-PLS نسخه ۲ یک نرم‌افزار رایگان است. البته این نرم‌افزار را به سادگی نمی‌توانید دانلود کنید. برای دانلود نرم‌افزار مراحل زیر را طی کنید:
۱- به سایت SmartPLS.de رفته و در این سایت ثبت نام کنید. بدین منظور بایستی بر روی Register now  در پایین صفحه کلیک نمایید.
۲- اطلاعات خود را به دقت وارد کنید. مدیران سایت اطلاعات شما را بررسی می‌کنند و اگر خوششان بیاید کد فعال سازی را به ایمیل شما ارسال می‌کنند. در این صورت می‌توانید نرم‌افزار را دانلود کنید.
توجه: هرچندماه یکبار کد شما منقضی شده و یک کد جدید برای شما از طریق ایمیل ارسال می‌شود.